MOŽNO AJ VY ROBÍTE VO VZŤAHU TÚTO ZÁSADNÚ CHYBU!
Existuje myšlienka, s ktorou osobne veľmi súzniem: Vždy máme pri sebe ideálneho partnera. Úplne s touto myšlienkou súhlasím. Vždy totiž máme pri sebe presne toho, koho potrebujeme mať. Niekoho, kto nám ideálne zrkadlí, čo sa práve teraz potrebujeme učiť. Ale – vo vzťahu k sebe.
Možno sa týmto článkom niekoho dotknem, alebo dokonca aj niekoho nahnevám – no to iba značí, že som zasiahla klinček po hlavičke, ako sa hovorí. Alebo tzv. Achillovu pätu dotyčného/dotyčnej.
Schválne, na chvíľu odložte bokom hnev, či iné emócie. Odstúpte troška a pozrite sa s nadhľadom na váš vzťah – s kým v skutočnosti žijete? Čo vám zrkadlí tento človek? Ako sa ku vám chová? Presne vám totiž odzrkadľuje to, aký máte vzťah sám/sama k sebe.
Je smutné, čo všetko dokážu ľudia nazývať vzťahom a čo všetko dokážu vo vzťahu akceptovať 🙁 .
K tomuto článku ma v podstate inšpiroval rozhovor s jednou mojou klientkou (robili sme SRT terapiu). Rozhodla som sa, že k tejto téme napíšem niečo viac, pretože zďaleka nie je jediná.
Veľa klientov ma oslovuje práve s problémami vo vzťahu. Zvyčajne sú to ženy, a čo je ešte smutnejšie, väčšinou sú to pekné ženy! Pekné ženy, ktoré tolerujú vo vzťahu veci, z ktorých sa mi až rozum zastavuje. Zostávajú vo vzťahu, aj keď v ňom nie sú šťastné, aj keď nemajú to, čo by naozaj chceli, aj keď im nevyhovuje – dokonca to aj vedia a aj priznajú, že im nevyhovuje, a napriek tomu zostávajú. A pritom veľakrát nejde ani o existenčný problém. Dokonca ešte ospravedlňujú partnera: „Veď on je taký – vždy bol taký. A on má teraz toho veľa. On to nechcel urobiť …“ skrátka, klamú sami seba.
A partner? On je spokojný tak, ako to je. Takýto vzťah mu vyhovuje. Vyhovuje mu, že príde trebárs len raz za čas a len vtedy, kedy chce on. Nemá žiadne záväzky, žiadnu zodpovednosť. V podstate si len užíva tu a teraz 🙂 … Takže on je vo vzťahu, ktorý mu vyhovuje.
Prečo to jeden dokáže a druhý nie? Pretože (hlavne vy, milé ženy), ako som písala na začiatku, vždy máme vo svojom živote presne to, čo sa potrebujeme učiť. Ak sa náhodou ocitáte v takomto, alebo podobnom vzťahu, s veľkou pravdepodobnosťou máte problém so sebahodnotou a sebaláskou. Váš partner vám to len zrkadlí. On vám v podstate robí službu.
Ukazuje vám, ako sa chováte vy sama k sebe, ako sa v skutočnosti máte, alebo nemáte rada. Pretože (a verte mi, i ja som to kedysi mala veľmi podobne), ak vás niekto miluje, veľmi rád za vami príde tak často, ako len bude môcť – pretože s vami tráviť čas chce, chce s vami byť, je mu s vami dobre. Zavolá, ozve sa, ak sa niečo udeje a náhodou prísť nemôže. Pretože mu na vás záleží a nechce, aby ste si mysleli opak, alebo aby ste mali zbytočné obavy.
Ak partner nevolá – proste nemá záujem! Nie je to preto, že stratil telefón, alebo sa mu náhle vybila batéria a on si ho chudák nemal kde nabiť, alebo zaspal o siedmej večer a zobudil sa tak neskoro, že už vás nechcel zobudiť.
Ak sa budete skutočne milovať, nedovolíte viac NIKOMU, aby s vami takto (ale veľa krát ešte horšie) „zametal“.
Pracujte na svojej sebaláske a sebahodnote a prestane sa vám to diať. Ak neviete ako – ako sa naučiť mať sa rád, siahnite po mojej eknihe (alebo audioknihe) Ako sa mať rád. Ďalšie praktické rady, ako sa mať rád, nájdete v mojom článku Sebaprijatie.
Otvorte oči, pozrite sa znova, s odstupom a s nadhľadom na váš vzťah – a skúste to bez emócií, no i bez toho, aby ste si klamali. Ste vo vzťahu, ktorý vám vyhovuje? Ste šťastná? Čo vám zrkadlí partner? Miluje vás? Váži si vás? Rešpektuje vás? Počúva? Myslím skutočne počúva, čo hovoríte. Podporuje vás? Ak áno – super, zrejme so sebahodnotou problém nemáte. 🙂
Ak to tak ale nie je, a ak vám dlhodobo niečo vo vzťahu chýba; ak si vás partner neváži, možno vás aj uráža a ponižuje (veľa krát i verejne)… Ak nepríde, aj keď to sľúbil a potom vám do telefónu rozpráva, ako vás miluje, ale ako to nestihol, lebo… Ak zvyčajne len čakáte, a ak si svoj program zvyčajne riadite podľa neho (nech sú jeho dôvody akékoľvek)… Ak ste dlhodobo smutné, či nespokojné, ak často spomínate na začiatky vášho vzťahu, alebo rozmýšľate, aké by to mohlo byť, keby… Tak je veľká pravdepodobnosť, že zrejme máte veľmi nízku sebahodnotu a sebalásku.
Ak ste sa v predchádzajúcich vetách našli, nesypte si popol na hlavu, nekritizujte sa. Práve naopak, pochváľte samu seba, že ste na to prišli, že ste si to uvedomili. Priznajte si (stačí sama pred sebou), že sa nemáte dostatočne rada a skúste s tým niečo urobiť. Aspoň konečne viete, kde je problém a na čom treba začať pracovať!
S láskou,
Katka
PS2: Nezabudnite, že tvorím pre vás. ? Ak máte nejaký tip na tému, o ktorej by ste si radi niečo prečítali, pošlite mi ju mailom na katka@regresky.sk alebo cez správu na facebooku či instagrame.
Vediem ľudí k tomu, aby našli cestu k sebe, spoznali sa a mali sa skutočne radi. Pomáham im objaviť v sebe ich tvorivý princíp – to vedomie, že si vieme, a môžeme vytvoriť to, po čom naozaj túžime.
Opieram sa pritom o svoju terapeutickú prax (regresné a SRT terapie), ale aj o osobné skúsenosti. Inšpirujem ľudí formou ebookov, meditácií, blogov, ale aj postov na Facebooku, či Instagrame.
Som autorkou ebooku / audiobooku Ako sa mať rád.
Môj príbeh si prečítate tu.