Tri sita

Sokratove Tri sitá

Myšlienka na túto poviedku, tohto mudrca, mi napadla dnes ráno. Bolo to prvé, na čo som si ráno spomenula. Pritom som ju nepočula už zopár mesiacov, možno aj rokov.

Sokratove Tri sitá

Jedného dňa prišiel k Sokratovi akýsi rozčúlený človek: „Počul si už, Sokrates, čo urobil tvoj priateľ? Musím ti to ihneď povedať.“

„Moment,“ prerušil ho mudrc. „Preosial si to, čo mi chceš povedať, cez tri sitá?“

„Cez tri sitá?“ prekvapene sa opýtal ten človek.

„Áno, áno, cez tri sitá. Prvým sitom je PRAVDA. Preskúmal si, či všetko, čo mi chceš povedať, je naozaj pravda?“

„Nie, len som to počul a…“

Tak teda si to zaiste preosial cez druhé sito, ktorým je DOBRO. Je to, čo mi chceš povedať, keď už nemôžeš dokázať, že je to pravda, aspoň dobré?“

Ten druhý váhavo odpovedal: „Vôbec nie, práve naopak…“

„Aha!“ prerušil ho Sokrates. „Tak použime ešte tretie sito a pozrime sa, či to, čo mi chceš povedať a čo ťa tak rozrušilo, je UŽITOČNÉ!

„Potrebné to veru nie je…“

„Teda,“ usmial sa mudrc, „keď to nie je ani PRAVDIVÉ, ani DOBRÉ, ani UŽITOČNÉ, radšej na to zabudni a nezaťažuj tým ani seba, ani mňa!“

Ak by všetko, čo ľudia dávajú na sociálne siete, alebo čo média púšťajú von, bolo preosiate týmito sitami, myslím, že by okolo nás nebolo toľko strachu a paniky.

A moja rada pre vás? To, čo čítate, alebo sledujete, si môžete vyberať! A tiež si môžete vybrať a preosiať týmito sitami to, čo chcete pustiť von.

Ak si dovolíte vyberať, čomu venujete svoju pozornosť, umožníte si vnímať viac svoje vnútro, svoje potreby, svoje reakcie na aktuálnu situáciu, seba samého. Všetko zlé je na niečo dobré – možno tieto časy prišli práve na to, aby sme sa viac spojili sami so sebou. Nepremrhajte túto príležitosť.

S láskou,
K.

Scroll to top