Sebaprijatie

Sebaprijatie

Píšete mi, že by ste si radi prečítali niečo o sebaláske a sebahodnote. Tejto téme som venovala celú knihu Ako sa mať rád (zatiaľ k dispozícii ako elektronická kniha a audiokniha). Nájdete ju na mojich stránkach tu. No keďže sebaláska a sebaprijatie je častá téma aj na mojich terapiách, rozhodla som sa, že napíšem aj článok.

Sebaláska začína sebaprijatím. Takže skúsim najprv na túto tému. 🙂

Keď sme sa narodili, keď sme boli ešte maličkými deťmi – každá jedna bunka v nás, bola sama sebou. Bola tak jednoducho naprogramovaná. Celá naša bytosť bola sama sebou. Boli sme proste dokonalé bytosti. Nemali sme voči sebe žiadne predsudky, nič na nás nebolo nepekné alebo nedokonalé, ani nás len nenapadlo, že by to tak mohlo byť.

Postupne, ako sme rástli, začali sme zbierať rôzne nánosy z výchovy, alebo presvedčenia od našich rodičov, príbuzných, či starších súrodencov. A niet im čo vyčítať – veď oni to inak nevedeli. Aj oni boli takto isto naučení konať.

Zrazu sme začínali vidieť na sebe rôzne chyby. A naša viera v našu dokonalosť slabla. A nie len to! Učili nás dokonca, že ak urobíme niečo „zlé“, musíme za to pykať. Musíme si to odčiniť. Zaslúžime si trest. A tak sme sa časom začali trestať aj sami. Nadávali sme si, ak sa nám niečo nepodarilo. Trestali sme sa vedome, či podvedome.

Postupne sme samých seba odmietali. A aby to bolo dokonalé, veľakrát sme sa začali doslova ničiť, opäť či už na vedomej, alebo podvedomej úrovni, myšlienkami, alebo aj skutkami.

Schválne, ak sa ráno na seba pozriete do zrkadla, aká je vaša prvá myšlienka voči sebe? Je pozitívna – vidíte na sebe niečo pekné – vidíte niekoho, koho máte radi? Alebo nie? Mračíte sa na seba, možno si aj za niečo vynadáte (ty ale vyzeráš… ach mám už toľko vrások… atď.)? Koho vidíte ráno v zrkadle? Priateľa? Či nepriateľa?

Ak tam vidíte priateľa – skvelé. 🙂 Ani nepokračujte v čítaní ďalej. Pochváľte sa a bežte si po svojom.
No ak ráno v zrkadle vidíte niekoho, koho radi nemáte – niekoho, koho neprijímate, potom sú nasledujúce riadky pre vás.

V prvom rade potrebujete odstrániť „nánosy“ spoločnosti. Nánosy rôznych presvedčení, ktoré ste kedy o sebe počuli a uverili im. Alebo možno aj tie, ktoré ste si vytvorili sami. Ako na to?

Čo je to sebaprijatie?

Predstavte si niekoho, koho veľmi milujete. Môže to byť vaše dieťa, alebo iná milovaná osoba, alebo pokojne aj váš domáci miláčik. Predstavte si tohto človeka – ako vošiel do miestnosti a vy ste ho práve zbadali. Cítite, ako sa vám rozžiaria oči, celá tvár. Celou svojou bytosťou k nemu vysielate lásku.

Možno má aj nejaké „chybičky krásy“. No vy ho milujete aj napriek týmto chybičkám. Dokonca vám možno pripadajú milé. Tá bytosť vás môže niekedy aj nahnevať, no i tak ju milujete, aj keď sa na ňu či neho hneváte. Nech je akokoľvek – táto bytosť je pre vás dokonalá.

A takúto lásku – takúto emóciu by ste mali cítiť voči sebe. To je sebaprijatie. Nemusíte byť bez chyby, dokonca sa občas na seba môžete aj hnevať – možno sa so sebou aj pohádať, 🙂 no vo vnútri sa milujete a prijímate so všetkým. Prijímate sa takí, akí ste. Aj s vašimi chybami a nedokonalosťami.

A je úplne v poriadku aj to, ak na svojich chybách chcete pracovať a postupne ich odstraňovať. Ak to teda robíte kvôli sebe, samozrejme. 🙂 Tomu sa hovorí sebarozvoj.

Sebaprijatie prakticky

Najlepšie skúsenosti mám s prácou pred zrkadlom. Ak môžete, bolo by fajn posadiť sa pred neho. (Môžete si zobrať aj niečo na písanie a možno budete potrebovať aj vreckovky.) Zahlaďte sa skúmavo na seba a chvíľku sa len pozorujte. Pozrite si pozorne svoju tvár, vlasy, ramená – celé telo. A pozorujte aj svoje myšlienky, pocity a emócie.

Aké sú? Čo sa vám na vás páči, a prečo? A čo sa vám na vás nepáči? Prečo sa vám to nepáči? Zamyslite sa. Je to skutočne vaše presvedčenie, že niečo na vás nie je pekné? Alebo ste ho niekedy niekde počuli? Prirovnávala váš nos mama nosu vášho otca, s ktorým sa rozviedla a nemala ho rada? Povedal vám niekto niekedy, že divne zazeráte? Alebo smiešne bežíte, či stojíte?

Ak áno – skvelé, vaše presvedčenie teda nie vaše! Iba ste ho prijali od niekoho iného. Možno ste mu dôverovali – a možno to dotyčný ani nemyslel nijak zle.

Pribrali ste za posledné obdobie a nadbytočné kilá na sebe nemáte radi? Prečo sa vám vlastne tie nadbytočné kilá nepáčia? Kto povedal, že musíme byť všetci štíhli ako slamky? Možno vaše telo teraz tie kilá potrebuje. Možno zažívate nejaký stres v práci, alebo doma a preto sa vaše telo prirodzene obalilo. A možno ste iba prišli do veku, kedy telo proste potrebuje na sebe viac ochrany.

Vaše telo vám vždy povie – naznačí, čo práve prežívate, čo sa vo vás deje. Ak ste teda napríklad pribrali a nie je to z vyššie uvedených dôvodov, skúmajte to. Prečo ste pribrali? Čo iné to je? Hneváte sa na seba a preto sa trestáte? Takto – takýmto spôsobom, že sa napríklad „prežierate“? Alebo vám jedlo nahrádza niečo iné, čo vo vašom živote chýba? Čo to je? Obvykle je to nejaký druh lásky.

Je tiež možné, že vaše telo iba na seba upozorňuje – možno kričí: „Halóóó tu som, venuj sa mi!“ Možno vám chce iba povedať, aby ste sa o seba viac začali starať, alebo zdravšie jedli. Alebo sa máte viac venovať vášmu telu – aby správne fungovalo a slúžilo vám, možno mu chýba viac pohybu. A toto je jeho spôsob vyjadrenia a reči.

Vyčistite to v sebe

Takýmto spôsobom sa v zrkadle skúmajte. Zisťujte, prečo na sebe niečo nemáte radi. Ak nájdete dôvod, viete ho odstrániť. Môžete sa ho napríklad zrieknuť spôsobom, ako opisujem v jednom zo svojich predchádzajúcich článkov: Sebadeštrukčný program a ako sa ho zbaviť.

Ak ste ho prijali od niekoho zo svojich blízkych, predstavte si dotyčnú osobu pred sebou a povedzte jej, že toto je jeho / jej presvedčenie, a že vy ho neprijímate. Pokojne si celú situáciu aj vizualizujte. Môžete si dané presvedčenia, aj viaceré naraz, zabaliť do nejakého balíčka a ten mu vráťte, so spomínanými slovami.

Uvedomujte si pri tom, že ste duchovná bytosť a ako takej vám nemôže nikto a nič ublížiť, len vy sami. Je len a len na vás, čo od koho prijmete a čo nie. A takisto je na vás, či to vrátite, alebo s tým budete žiť až do smrti.

V ďalšom kroku na sebe hľadajte veci, ktoré máte radi – ktoré sa vám páčia. Možno máte pekné oči, pochváľte si ich. Možno sa vám páčia vlasy? Alebo máte krásnu čistú pleť. Či peknú postavu. Nájdite na sebe aspoň jednu jedinú vec, ktorá sa vám páči a pochváľte si ju.

Odpustite si

V závere tohto cvičenia si môžete odpustiť. Odpustenie sebe je veľmi efektívny spôsob, ako sa prijať. Pozerajte sa sebe do očí a povedzte si: „Odpúšťam si:…. „ a vymenujte všetko, čo vám kedy na sebe vadilo. Na záver si povedzte, že sa prijímate takí, akí ste, v celej svojej celistvosti, pretože takto ste dokonalí a krásni.

Celé toto cvičenie opakujte, koľko budete potrebovať. Nečakajte, že sa vám podarí všetko naraz. Programy a presvedčenia, ktoré vám bránia v sebaprijatí, pravdepodobne nosíte v sebe roky. Nemôžete teda čakať, že ich odstránite naraz a všetky počas jedného cvičenia. Najlepšie bude, ak nebudete mať žiadne očakávanie. 🙂 Buďte k sebe láskaví – spomeňte si na tú bytosť, ktorú milujete. Aj jej dokážete odpustiť a dokážete byť k nej trpezliví.

Ak si na to netrúfate sami, nechajte sa previesť celým týmto procesom odpustenia si, mojou vedenou meditáciou Odpúšťam si. Kúpiť si ju viete tu.

Pravdepodobne budete musieť celé toto cvičenie zopakovať niekoľkokrát. No krok za krôčikom sebaprijatie objavíte, pochopíte a stane sa vám prirodzeným.

Čo vám ešte môže pomáhať v praktickom živote?

Pozorujte sa aj pri bežných činnostiach. Vnímajte, ako sa cítite. Aké sú vaše emócie. Tie vám môžu byť ukazovateľom. Ak sú príjemné, idete teda v súlade sami so sebou – sebaláskou a sebaprijatím. No ak nie sú prijemné, niečo tam asi nie je v poriadku. Skúmajte to. Aká je to situácia? Je to nejaký človek? Alebo činnosť?

Robte čo najčastejšie to, čo máte radi. Možno nemusíte ísť s kamarátmi na večeru, alebo na nejakú akciu, ak práve dnes máte chuť sadnúť si ku knižke, alebo sa len zababušiť doma do deky a pozrieť si film. Dobrí priatelia to určite pochopia. A ak nie, možno by ste mali prehodnotiť vaše priateľstvo. Každý jeden vzťah by mal byť vyrovnaný – ak dávate, mali by ste aj dostávať.

Skúmajte v sebe, čo máte radi, čo vám robí radosť a robte to čo najčastejšie. Choďte s priateľmi na kávu, alebo niekam von, ak to máte radi. Dajte si dobré jedlo (ale pozor na obžerstvo, 🙂 to už sebaprijatie nie je). Choďte do kina, von so psíkom, na prechádzku do lesa… robte čo najčastejšie to, z čoho máte dobrý pocit.

Ďalšia veľmi praktická a efektívna metóda je, urobiť každý deň niečo pre seba. Môže to byť úplná maličkosť, napríklad dať si kávu, sadnúť sa na 20 min. na balkón na slniečko a čítať si chvíľku, alebo počúvať hudbu. Nezáleží, na tom, čo to je, záleží len na tom pocite, urobiť to pre seba – niečo čo je len pre mňa, čo mi urobí radosť. Večer potom, keď si ľahnete do postele, zaspávate spokojne, pretože viete, že v tento deň ste urobili niečo pre seba.

Pochváliť sa, je ďalším účinným spôsobom, ako zvýšiť lásku voči sebe. Koľko krát za deň si dokážeme vynadať – hnevať sa na seba, no chváliť sa – na to nie sme zvyknutí. Skúste to teda zmeniť. Skúste urobiť niečo inak a sami uvidíte, čo sa stane. Veď čo tým môžete stratiť? Asi nič, že? Každý večer, keď si ľahnete do postele, pochváľte sa za niečo, čo ste v ten deň urobili. Pokojne sa môžete pochváliť aj za to, čo ste urobili v tom dni pre seba ?. No ak predsa len nič nenájdete v tom dni, pochváľte sa za niečo, čo ste dokázali v minulosti.

Tieto postupy a ešte oveľa viac nájdete v mojej knihe Ako sa mať rád.

 

S láskou,
Katka

PS: Nezabudnite, že tvorím pre vás. ? Ak máte nejaký tip na tému, o ktorej by ste si radi niečo prečítali, pošlite mi ju mailom na katka@regresky.sk alebo cez správu na facebooku či instagrame.

Scroll to top